7-Tajemnic*PL
Hodowla Kotów Brytyjskich i ragdoll

O rasie
BRYTYJSKI
KRÓTKOWŁOSY
"Brytyjczyki" krótkowłose są jedną z najbardziej popularnych ras. Wyróżniają się charakterystycznym misiowatym wyglądem, wyjątkowo bogatym wachlarzem kolorystycznym oraz stoickim spokojem. Są inteligentnymi, niezależnymi i eleganckimi kotami "z charakterem”.
Kot brytyjski krótkowłosy – rasa kota, której początki zwolennicy wywodzą od kotów sprowadzonych na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie, wykorzystujące je do walki ze szczurami.
Legendy tej nie udało się jednak udowodnić.
Faktem jest, że rasa wywodzi się od kotów domowych zamieszkujących Wielką Brytanię (nie jest to jednak domowy kot "brytyjski").
Na skutek II wojny światowej istnienie tej rasy zostało zagrożone. W latach 50. XX wieku hodowcy, przy pomocy krzyżowania z persem niebieskim, wzmocnili populację i poprawili cechy rasy.
Wygląd
Największa rasa krótkowłosych kotów. Sierść krótka, gęsta i miękka. Wzorzec rasy dopuszcza różne umaszczenie. Zanotowano około 150 odmianach barwnych, od jednokolorowych (np. niebieski, czarny, rudy, kremowy, czekoladowy, liliowy i biały) po dwubarwne, a także (tylko u kotek) trójbarwne. Waży od 4 do 9 kg i jest zarazem największym kotem krótkowłosym. Nogi krótkie lub średniej długości, przez co kot sprawia wrażenie grubego. Na krótkiej szyi duża głowa z wyraźnymi policzkami i zaznaczoną brodą. Uszy szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach. Oczy duże, pomarańczowe, niebieskie, złociste, zielone, turkusowe.
Charakter
Łagodny, zrównoważony, spokojny, inteligentny, towarzyski. zaskakująco (w stosunku do wielkości) cichy.
Akceptuje bez problemu przebywające razem z nim w domu koty oraz dzieci. Przywiązuje się do właściciela. Potrafi podążać za nim przez cały dzień, cierpliwie czekając, aż zostanie mu udzielona uwaga. Dom imprezowiczów to zdecydowanie najgorsze miejsce do przebywania dla takiego kota.
Najlepiej się czuje w ciszy i spokoju, patrząc w okno, obserwując rodzinę, w której żyje, oraz wylegując się w promieniach słonecznych.
Pielęgnacja
Sierść wymaga codziennego szczotkowania, ale w przypadku kota brytyjskiego krótkowłosego mieszkającego w domu wystarczy raz w tygodniu gęstym grzebieniem wyczesać martwą sierść. Jednak pogląd o konieczności szczotkowania sierści nie jest podzielany przez wielu hodowców i sędziów, którzy uważają że prowadzi ono (szczotkowanie) do usuwania podszerstku nadającego charakterystyczną dla brytyjczyków fakturę sierści. Należy również pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków oraz kontroli stanu uszu i zębów. Przycinanie pazurków nie jest wskazane dla kotów wspinających się na drapaki, gdyż tracą wtedy możliwość bezpiecznego kontaktu z podłożem.
Styl życia kota brytyjskiego i odmienna od wielu innych ras sierść oraz bezwzględna mięsożerność całego gatunku ma także wpływ na wymogi żywieniowe. Należy dążyć do podawania karm o możliwie pełnym składzie obejmującym zarówno wymagane składniki podstawowe jak i witaminy oraz mikroelementy. Jest wiele dość dobrych rodzajów karm suchych które spełniają te warunki, choć korzystanie ze specjalnych dodatków żywieniowych jest zawsze wskazane. Należy pamiętać, że nawyki żywieniowe u kota najmocniej kształtują się ok. 6 tygodnia życia i później bardzo trudno je zmienić. Obecnie kotom podaje się wodę, która powinna być stale dostępna. Mleko i jego pochodne nie są wskazane, gdyż wiele kotów wykazuje mniej lub bardziej nasilone reakcje alergiczne na jego składniki.
Neva
Masquarade
Pochodząca z północy Rosji rasa kotów, która powstała dzięki skrzyżowaniu się kota syberyjskiego z Syjamem. Dzięki temu powstał piękny gatunek kota Neva Masquerade, który wyróżnia się ślicznym wyglądem i przemiłym charakterem.
Legenda głosi, że pierwsze koty z oznaczeniami pojawiły się w okolicach Petersburga w XVII wieku.
Był to efekt samoistnych krzyżówek kotów syberyjskich z niezwykle popularnymi wówczas na arystokratycznych salonach kotami syjamskimi.
Nazwa kotów Neva Masquerade pochodzi od rzeki Nevy i od wystawnych balów maskowych, jakie wydawali rosyjscy władcy. Neva ma na pyszczku oryginalną “maseczkę”, która odróżnia ją od innych kotów syberyjskich.
Moda na syjamy przeminęła, ale ślad ich obecności pozostał co jakiś czas w miotach dziko umaszczonych i wolno żyjących syberyjczyków rodziły się i rodzą do dziś koty o charakterystycznym, syjamskim ubarwieniu.
Pierwszy standard nevy został przygotowany w 1987, w Związku Radzieckim, w klubie “Kofofiej”, któremu przypisywane jest również autorstwo nazwy – Neva Masquerade.
Wygląd
Neva Masquerade to koty średniej wielkości, jednak potrafiące osiągnąć nawet 10 kilogramów wagi. Ponadto wiele cech wyglądu jest identycznych jak w przypadku kota syberyjskiego, od którego „Nevki” pochodzą. Podobnie jak Syberyjczyki, Neva Masquarade ma masywny typ budowy ciała z mocno rozwiniętymi mięśniami. Również futro, zaliczane do średniej długości, przypomina to, które dumnie nosi na sobie kot syberyjski. Co ciekawe kocięta rodzą się całkowicie białe i dopiero z czasem na ich futrze pojawiają się oznaczenia innego koloru.
W pełni rozwinięte umaszczenie kotka powinno się spodziewać po około roku od urodzenia.
Oczywiście najbardziej charakterystyczną rzeczą u Neva Masquarade jest ich pyszczek, przyozdobiony maską. Odziedziczyło to po kotach syjamskich, a raczej ich umaszczeniu typu point, w którym futro kota ma jednolity odcień natomiast na nim powstają włosy innego koloru (przeważnie na pyszczku, kończynach czy ogonie). Ogólnie rzecz biorąc istnieje podział na trzy rodzaje umaszczenia u Neva Masquerade:
• colorpoint – cała okrywa włosowa w jednym kolorze, najczęściej białym lub kremowym z ciemnobrązowymi, rudymi, niebieskimi, pręgowanymi, złotymi czy srebrnymi oznaczeniami,
• mitted – sierść podobnie ubarwiona jak w przypadku typu colorpoint, jednak dochodzą charakterystyczne, białe akcenty na łapkach tzw. skarpetki,
• bicolour – znaczne ilości bieli na sierści, m.in. między oczami oraz całe łapy mogą być białe.
Co więcej, futro Neva Masquerade składa się z trzech części tj. grubego i miękkiego podszerstka, warstwy środkowej oraz zewnętrznej, która jest wodoodporna. Inną rzeczą wyróżniającą tę rasę kotów są szeroko rozstawione, duże i niebieskie oczy prawdopodobnie odziedziczone po syjamskich przodkach.
Charakter
Nevy charakteryzuje żywy temperament i bogata psychika. Błyskotliwie inteligentne, ciekawskie, przyjacielskie i lojalne, bardzo silnie przywiązują się do opiekuna.
Stosunkowo łatwo adaptują się do nowych warunków i dobrze znoszą podróże, tak więc nadają się również na towarzyszy osób lubiących wyjazdy. Są komunikatywne i nieco bardziej głośne niż ich dziko ubarwieni kuzyni (koty syberyjskie).
Głos nevy jest bogaty w barwy i dźwięki.
Chętne do zabawy, wspinaczki i skoków, potrzebują wysokobodźcowego otoczenia, stąd też doskonale radzą sobie w licznej (także wielogatunkowej) gromadzie. Nie ma w nich cienia agresji; raczej unikają bójek i domowych konfliktów.
Pielęgnacja
Pomimo dość znacznej długości futra Neva Masquerade, ich utrzymanie nie wymaga specjalnie dużo czasu i pielęgnacji. Ogranicza się ona do czesania kota gęstym grzebieniem, powiedzmy raz na tydzień, z uwzględnieniem, iż częściej będzie to trzeba robić w okresach linienia czyli na początku wiosny oraz jesieni. Dużym plusem „Nevek” jest nie kołtunienie się ich sierści, co znacznie ułatwia pielęgnację ich właścicielom.
Inną rzeczą jest dbanie o uszy i pazurki kota. Wymaga to okresowego czyszczenia i obcinania, a do tego warto zaopatrzyć się w preparaty odkłaczające czworonoga. Wiadomo jak łatwo u kotów z średnim lub długim futrem kłaczki potrafią osiadać w przewodzie pokarmowym.